Previous
Next

FIRMA SKH PODNOSI WYDAJNOŚĆ I JAKOŚĆ PROCESÓW DZIĘKI MODERNIZACJI MASZYNY DO CIĘCIA Z WYKORZYSTANIEM NOWEJ TECHNOLOGII OD THERMAL DYNAMICS

01/08/2018

Firma SKH SIA została założona w 1993 roku w Rydze na Łotwie. Specjalizuje się we wznoszeniu budynków przemysłowych, produkcji zbiorników magazynowych, budowie rurociągów oraz wykonywaniu izolacji termicznej budynków. Częścią działalności firmy jest także budownictwo ogólne. Posiadając liczne certyfikaty, które umożliwiają obsługę klientów z różnych branż, firma SKH nieustannie inwestuje w rozwijanie swoich możliwości technicznych, w tym w środki trwałe. W styczniu 2017 roku firma SKH postanowiła podnieść wydajność i jakość cięcia z wykorzystaniem dużego stołu do cięcia, wyposażając go w najnowocześniejszy układ sterowania CNC i technologię cięcia plazmowego Thermal Dynamics.

Początkowo firma SKH skontaktowała się z pochodzącą z Rygi firmą CNC Baltic SIA Cutting & Welding, która dostarcza, montuje i serwisuje maszyny oraz akcesoria do spawania i cięcia. Firma CNC Baltic zaproponowała wprowadzenie sterownika CNC Thermal Dynamics iCNC Performance oraz systemu cięcia plazmowego Thermal Dynamics Auto-Cut 200XT. Propozycja ta została przyjęta i obie firmy podpisały umowę o współpracy.

Montaż przeprowadzony został w zakładzie SKH i trwał dwa tygodnie, a technicy z firmy CNC Baltic pracowali nawet w weekendy, aby mieć pewność, że zmodernizowana maszyna zostanie uruchomiona ponownie na czas. Oprócz wymienionych urządzeń firma CNC Baltic zamontowała nowe podnośniki palników plazmowych i gazowych oraz wymieniła serwonapędy w osiach X i Y. Wymieniono również łożyska portalu i napędy zębatkowe. Wprowadzono nowe wiązki przewodów, a portal i prowadnice zostały oczyszczone i pomalowane. W związku ze skalą modernizacji firma CNC Baltic zadbała, aby inżynierowie
i technicy byli obecni na miejscu, gdy maszyna będzie ponownie uruchamiana, tak aby możliwe było jak najszybsze rozwiązanie wszelkich ewentualnych problemów.

Zespół projektowy

Jak wyjaśnia Andrejs Afanasjevs, właściciel firmy CNC Baltic: „Przez cały czas trwania projektu ściśle współpracowaliśmy z firmą Thermal Dynamics. Szczególnie pomocny okazał się zespół inżynierów firmy. Mogliśmy skorzystać z ich fachowej wiedzy i doświadczenia w pełnym tego słowa znaczeniu. Gdy zmodernizowana maszyna została uruchomiona, przekonałem się, że wprowadziliśmy właściwe rozwiązania. Kontroler jest bardzo łatwy w użyciu, a operator potrzebuje jedynie podstawowych umiejętności w zakresie obsługi komputera, aby go zaprogramować. W rzeczywistości system jest tak łatwy w użyciu, że mogliśmy szkolić operatorów bez żadnej pomocy ze strony przedstawicieli Thermal Dynamics".

Gdy układ Thermal Dynamics iCNC Performance był wprowadzany na rynek kilka lat temu, został opisany jako przełomowe rozwiązanie, oferujące wysoką wydajność i jakość cięcia po znacznie niższych kosztach niż przy zastosowaniu analogicznych sterowników CNC Dostępne funkcje obejmują wbudowane bazy danych procesowych, trzyosiowe wyjścia napędów, trzy wejścia enkodera, programowalny moduł we/wy, piętnastocalowy ekran dotykowy i WiFi. Uzupełnieniem układu iCNC Performance był system cięcia plazmowego Auto-Cut 200XT o nominalnym natężeniu wyjściowym 200 A, grubości cięcia do 50 mm (od krawędzi początkowej) i możliwości przebicia stali niskostopowej o grubości do 35 mm (25 mm w przypadku przebijania w warunkach produkcji). W przypadku grubszego materiału, sterownik iCNC Performance jest używany wraz z palnikiem gazowym, który pozwala na cięcie stali o grubości do 200 mm.

Lokalnym przedstawicielem firmy Thermal Dynamics był Konstantyn Demidow, Regionalny Przedstawiciel Handlowy na obszar Rosji i WNP. W jego ocenie: „Projekt został zrealizowany dzięki pracy zespołowej, w której uczestniczyli zarówno pracownicy firmy CNC Baltic, jak i nasi inżynierowie ds. realizacji i serwisu. Przekonaliśmy się, że firma CNC Baltic to wspaniały partner – zorientowany na klienta i wykazujący ogromne doświadczenie w zagadnieniach technicznych. Zmodernizowana maszyna jest łatwiejsza w eksploatacji – wszystkie parametry cięcia są ustalane w sterowniku CNC, w związku z czym nie ma potrzeby, aby operator wprowadzał jakiekolwiek ustawienia w samej maszynie. Dzięki modernizacji firma SKH dysponuje usprawnioną maszyną oferującą znacznie lepszą jakość i wyższą wydajność cięcia".

Korzyści dla klienta

Jak dodaje Sergejs Guļko, właściciel firmy SKH: „Okazało się, że nasza przestarzała maszyna do cięcia mogła zostać zmodernizowana za pomocą nowej technologii i że realizacja tego projektu była w istocie tańsza niż zakup nowej maszyny. Obecnie dysponujemy maszyną, która tnie szybciej i zapewnia dokładniejsze wykończenie. Elementy wymagają znacząco mniej obróbki końcowej przed spawaniem, co niesie za sobą ogromną oszczędność czasu. W ogólnym rozrachunku jesteśmy bardzo zadowoleni
z wydajności maszyny oraz wdzięczni firmom Thermal Dynamics i CNC Baltic za ciężką pracę, która pozwoliła zrealizować projekt w tak wysokim standardzie i tak szybko".

Projekt ten potwierdził ogromną wszechstronność sterowników iCNC Performance oraz systemów cięcia plazmowego Auto-Cut 200XT Thermal Dynamics. Urządzenia cieszą się popularnością w zastosowaniach związanych z modernizacją starszych stołów do cięcia pochodzących od różnych producentów. Modernizacja jest zazwyczaj znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż zakup nowych maszyn. W większości przypadków portal jest wystarczająco wytrzymały, aby zapewnić jeszcze wiele lat eksploatacji i może z łatwością pełnić rolę bazy do  modernizacji maszyny, która, w efekcie końcowym, zapewni zauważalnie lepsze wyniki z zakresu wydajności i jakości cięcia w porównaniu do osiągów przed modernizacją. 

XT Torch cutting mild steel plateUltra-Cut 400 XT Power Source
x
x

x

Loading..